Chirurgia
W naszej praktyce wykonujemy wiele zabiegów z zakresu
implantologii, mikrochirurgii i chirurgii np.:
wprowadzanie implantów
podnoszenie dna zatoki szczękowej
resekcje korzeni
usuwanie zębów zatrzymanych
usuwanie zębów mądrości
usuwanie torbieli
USUWANIE ZĘBÓW
Istota usuwania zęba polega na oddzieleniu go od otoczenia i wyjęciu z zębodołu. Umiejętności lekarza i współpraca ze strony pacjenta umożliwiają prawidłowe wykonanie zabiegu i zapobiegają wystąpieniu powikłań. Należy jednak pamiętać, że ekstrakcja zęba (ekstrakcja – wyrywanie zębów) jest ostatecznością i dokładamy wszelkich starań aby do tego nie dopuścić, wykorzystując najnowsze osiągnięcia medycyny
OPERACYJNE USUWANIE ZĘBÓW
Ten typ ekstrakcji zarezerwowany jest przede wszystkim dla pozostawionych korzeni zębów i zębów zatrzymanych. Ząb zatrzymany to ząb, który mimo zakończonego rozwoju pozostaje niewyrżnięty (może być całkowicie niewidoczny w ustach lub widoczny częściowo). Problem ten najczęściej dotyczy zębów mądrości. Operacyjne usuniecie zęba jest zabiegiem bardziej skomplikowanym i wymaga więcej czasu niż zwykła ekstrakcja, lecz dzięki umiejętnościom naszych specjalistów nie stanowi dla pacjenta większej uciążliwości, a odpowiednie zaopatrzenie rany przyspiesza prawidłowe gojenie
CHIRURGIA PRZEDPROTETYCZNA
Celem chirurgii przedprotetycznej jest przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego, umożliwiające wykonanie możliwie najbardziej funkcjonalnego, komfortowego i estetycznego uzupełnienia protetycznego. W jej zakres wchodzą m.in. usunięcie zębów ze wskazań protetycznych, wyrównanie zniekształceń i usunięcie zmian chorobowych kości i tkanek miękkich. Odrębnym zagadnieniem są działania mające na celu przygotowanie miejsca pod wszczepienie implantów – zabiegi odbudowujące kość (augumentacja wyrostka zębodołowego), czy w przypadku nisko położonej zatoki szczękowej, zabieg podniesienia dna zatoki. W zabiegu tym wykorzystywnae są biomateriały. Sam zabieg wszczepienia implantów wykonuje się zazwyczaj po ok. 6 miesiącach od powyższych działań.
Czy wszystkie zęby mądrości trzeba usuwać?
Jeżeli zęby mądrości są zdrowe, ustawione prawidłowo w łuku zębowym, nie sprawiają trudności w oczyszczaniu i nie powodują dolegliwości bólowych to nie należy ich usuwać – chyba, że z powodu innych wskazań, np. ortodontycznych. Natomiast wskazaniem do ekstrakcji zębów mądrości (w tym zatrzymanych) są:
- nieprzydatność w zgryzie;
- nawroty stanów zapalnych;
- brak miejsca w łuku zębowym;
- niektóre choroby miazgi np. ropne zapalanie czy zgorzel miazgi;
- kieszonka kostna poza koroną zęba;
- ucisk na ząb sąsiedni;
- torbiel wokół korony zęba zatrzymanego (widoczna na zdjęciu rentgenowskim);
- nerwoból spowodowany uciskiem zęba na nerw.
Periodontologia
Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem przyzębia (tkanek otaczających ząb) oraz błon śluzowych jamy ustnej. Główne objawy choroby przyzębia to krwawienie, obrzęki i zaczerwienienie dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, odsłonięcie szyjek zębowych, nadwrażliwość na zmiany temperatury, rozchwianie czy nawet utrata zębów.